צום 15.12.2020

נמצאו הבדלים תלויי מגדר בתגובה הסומטוטרופית לצום

במחקר זה נמצאו הבדלים תלויי מגדר בתגובות הסומטוטרופיות והאדיפוציטיות לצום

סומטוטרופים בהיפופיזה הקדמית הם קולטנים מטבוליים חשובים המגיבים ללפטין על ידי הפרשת הורמון גדילה. יחד עם זאת, אותות מופחתים של לפטין בעקבות צום לא תמיד נמצאו בהתאמה לכמות מופחתת של הורמון גדילב בסרום. דו"חות הראו שצום עשוי לעורר או להפחית הפרשה של הורמון גדילה, כתלות במין.

המנגנונים העומדים מאחורי התגובות הסומטוטרופיות לצום אינן ידועות. על מנת להגדיר את התגובה לאיתות מופחת של לפטין, החוקרים בחנו סמנים של תפקוד סומטוטרופי בזמנים שונים של צום. הם בדקו עכברים ממין זכר ונקבה, לאחר שצמו 24 שעות ו-48 שעות, בהתאמה, והשוו אותם לעכברים שהואכלו.

תוצאות המחקר הראו שמשקל גוף וגלוקוז בסרום הופחתו בזכרים ובנקבות גם כן, אך באופן בלתי  צפוי לפטין בסרום הופחת רק בזכרים. כמו כן, הורמון הגדילה הראה בזכרים תגובה ביפאזית עם ירידה משמעותית לאחר 24 שעות ועלייה משמעותית לאחר 48 שעות.

החוקרים מצאו שאצל הזכרים, רמות GhmRNA עלו, ולא היה הבדל בין צום מהיר למתמשך. לעומת זאת, ה-mRNA מסוג Ghrhr וה-mRNA מסוג Ghsr התגברו באופן משמעותי בזמנים של צום מתמשך, לצד עלייה בהורמון גדילה בסרום.

החוקרים סיכמו כי תוצאות המחקר הדגימו הבדלים תלויי מגדר בתגובות הסומטוטרופיות והאדיפוציטיות לצום ותמכו בהימצאותו של התפקיד האדפטיבי של סומטוטרופים אצל זכרים.

מקור:

 Tiffany K Miles et. al 2020 Journal of Endocrinology DOI: https://doi.org/10.1530/JOE-20-0275

נושאים קשורים:  היפופיזה,  סומטוטרופים,  לפטין,  צום,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות