היפוגליקמיה 31.12.2023

האם דסיגלוקגון יעיל במניעת היפוגליקמיה לאחר ניתוח בריאטרי?

במחקר הוערך פוטנציאל דסיגלוקגון למניעת היפוגליקמיה בתר-ניתוחית בנבדקים שעברו מעקף קיבה מסוג Roux-en-Y. הנה התוצאות

ניתוח בריאטרי. אילוסטרציה

מעל 50% מהנבדקים שעברו ניתוח בריאטרי מסוג Roux-en-Y Gastric Bypass (מעקף קיבה בשתי השקות) סובלים מהיפוגליקמיות חוזרות. למרות שסיבוך זה יכול להיות קשה מנשוא, הטיפולים הקיימים הם מוגבלים ולרוב בלתי יעילים.

דיסאגלוקגון הינו אנלוג יציב של גלוקגון הקיים בצורה זמינה לשימוש ואשר הדגים יעילות בשליטה על היפוגליקמיות לאחר ניתוחים בריאטריים, במתאר הנסוני. במחקר זה החוקרים ביקשו להעריך את הפוטנציאל של דסיגלוקגון במניעת היפוגליקמיות במתאר המרפאתי.

מחקר הוכחת היתכנות זה בוצע בשיטה אקראית מבוקרת-אינבו עם הצלבה וסמיות כפולה. המחקר בוצע במרכז למחקר מטבולי קליני בבית חולים Gentofte בדנמרק.

במחקר נכללו 24 נבדקים שעברו מעקף קיבה בשיטת Roux-en-Y (n=23 נשים), אשר הדגימו אירועים חוזרים של היפוגלקמיות (רמות גלוקוז בדם של 3.9 מילימול/ליטר ומטה למשך 15 דקות לפחות בתדירות של שלוש בפעמים בשבוע לפחות) לפי מעקב גלוקוז מתמשך, אשר נמצאו מקושרים לניתוח המעקף.

הנבדקים הוקצו אקראית לשתי תקופות טיפול בנות ארבעה שבועות במהלכן הם הזריקו לעצמם בשומן התת-עורי דסיגלוקגון במינון של 120 מק"ג או אינבו. התוצא העיקרי והתוצא השניוני החשוב שנבדקו היו משך הזמן בהיפוגליקמיה דרגה 1 או 2 (3.9 מילימול/ליטר ומטה או 3 מילימול/ליטר ומטה), על פי ניטור הגלוקוז המתמשך, בהתאמה.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לאינבו, דסיגלוקגון הפחיתה באופן משמעותי את משך הזמן שהנבדקים שהו בהיפוגליקמיה דרגה 1 ב-33% (-1.2 נקודות אחוז, רווח בר-סמך של 95%, -2 ועד -0.5; p=0.002) ובהיפוגליקמיה דרגה 2 ב-54% (-0.4 נקודות אחוז, רווח בר-סמך של 95%, -0.6 ועד -0.2; p<0.0001).

יתרה מזאת, דסיגלוקגון תיקנה את ההיפוגליקמיה תוך 15 דקות עבור 401 (מתוך 412) בהם הנבדקים טיפלו בעצמם עם זריקה של דסיגלוקגון, בהשוואה ל-104/357 מקרים בהם הנבדקים הזריקו לעצמם אינבו (שיעור תיקון היפוגליקמיה של 97.3% לעומת 29.1%; p<0.001). דסיגלוקגון נסבל היטב במרבית המקרים, עם תופעות לוואי קלות-בינוניות שכללו בעיקר בחילה.

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לאינבו, ארבעה שבועות של טיפול עצמי עם דסיגלוקגון הפחית ביעילות את מקרי היפוגליקמיות בעלות משמעות קלינית בנבדקים שעברו ניתוח מעקף קיבה מסוג Roux-en-Y.

מקור:

Casper K. Nielsen, Caroline C. Øhrstrøm, Inas J.K. Houji, Mads M. Helsted, Liva S.L. Krogh, Nicklas J. Johansen, Bolette Hartmann, Jens J. Holst, Tina Vilsbøll, Filip K. Knop; Dasiglucagon Treatment for Postprandial Hypoglycemia After Gastric Bypass: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Diabetes Care 1 December 2023; 46 (12): 2208–2217. https://doi.org/10.2337/dc23-1193

נושאים קשורים:  סוכרת,  ניתוחים בריאטריים,  היפוגליקמיה,  דסיגלוקגון,  ניתוח מעקף קיבה מסוג Roux-en-Y,  אינבו,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו