השמנה 08.01.2024

כמות המטילציות בגן ABCG1, תזונה ומשקל גוף

במחקר נמצא כי ככל שמספר המטילציות ב-DNA באזור הגן ABCG1 היה נמוך יותר, הנבדקים הרוויחו יותר מתזונה עם תכולת חלבון ממוצעת מבחינת ירידה במשקל ושאר מדדי ההשמנה

ירידה במשקל. אילוסטרציה

מטרת המחקר היתה לבחון האם נבדקים עם רמות שונות של מטילציות של ה-DNA בגן ABCG1, המקושרות לתחלואה בסוכרת, עשויים להגיב באופן שונה לשינויים תזונתיים להפחתת משקל, מבחינת פיזור שומן והשמנה.

במחקר זה נכללו נבדקים עם השמנת יתר ועודף משקל מתוך מחקר POUNDS Lost. רמות בדם של מטילציות אזוריות בגן ABCG1 נבדקו עבור 673 נבדקים בבסיס בעזרת ריצוף MethylC-capture ברזולוציה גבוהה. מתוכם 598 נותרו במעקב למשך שישה חודשים ו-543 נותרו במעקב למשך שנתיים. לאחר שנתיים בחנו את השינוי בתכולת השומן ובפיזור השומן בעזרת מדידות מבוססות טומוגרפיה ממוחשבת (Computed Tomography - CT).

תוצאות המחקר הדגימו כי הימצאות מטילציות אזוריות בגן ABCG1 הדגימה מתאמים שונים לשינויים ארוכי מועד במשקל גוף והיקף מותן כעבור שישה חודשים וכעבור שנתיים של התערבות תזונתית, כתלות בתצרוכת החלבונים (p אינטראקציה של פחות מ-0.05).

עבור נבדקים שהוקצו לקבלת תזונה עם תכולת חלבון ממוצעת (15%), פחות מטילציות אזוריות בגן ABCG1 נמצאו במתאם עם ירידה משמעותית יותר במשקל הגוף ובהיקף המותן כעבור שישה חודשים ושנתיים, בעוד מתאם הופכי הודגם עבור אלה שהוקצו לקבל תזונה עשירה בחלבונים (25%).

תבניות דומות נצפו עבור פיזור שומן, כולל שומן ויסצרלי, שומן תת-עורי שטחי ועמוק ותכולת שומן כללית כעבור שישה חודשים ושנתיים (p אינטראקציה של פחות מ-0.05).

מסקנת החוקרים היתה כי מספר המטילציות בגן ABCG1 בבסיס יחד עם תצרוכת חלבונים בתזונה משפיעים על ירידה בתכולת ופיזור השומן הגופני לאורך זמן. נבדקים עם פחות מטילציות הרוויחו יותר מתזונה עם תכולת חלבונים ממוצעת מבחינת ירידה במשקל גוף, היקף מותן ופיזור שומן לאורך זמן.

מקור:

Xiang Li, Xiaojian Shao, Minghao Kou, Xuan Wang, Hao Ma, Elin Grundberg, Lydia A. Bazzano, Steven R. Smith, George A. Bray, Frank M. Sacks, Lu Qi; DNA Methylation at ABCG1 and Long-term Changes in Adiposity and Fat Distribution in Response to Dietary Interventions: The POUNDS Lost Trial. Diabetes Care 1 December 2023; 46 (12): 2201–2207. https://doi.org/10.2337/dc23-0748

נושאים קשורים:  השמנת יתר,  סוכרת,  רקמת שומן,  פיזור שומן,  מטילציות אזוריות ב-DNA ABCG1,  תצרוכת חלבונים,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו