מחלת כבד סטאטוטית 06.02.2024

סטאטוזיס בכבד והקשר למחלת כליות כרונית ורטינופתיה סוכרתית

MASLD, סטאטוזיס בכבד ופיברוזיס נקשרו לשכיחות של מחלת כליות כרונית ורטינופתיה במבוגרים עם סוכרת מסוג 1

רטינופתיה סוכרתית. צילום: שאטרסטוק

החוקרים ביקשו לבחון האם מחלת כבד סטאטוטית הקשורה לתפקוד מטבולי (MASLD) עם או בלי פיברוזיס משמעותי (מוערכת על ידי סמנים ביולוגיים מאומתים לא פולשניים) קשורה לסיכון מוגבר למחלת כליות כרונית נפוצה (CKD) או לרטינופתיה סוכרתית באנשים עם T1DM.

לאחרונה, פורסמו בכתב העת Diabetes & Metabolism, ממצאיו של מחקר חתך רב-מרכזי רטרוספקטיבי. במחקר הוכללו 1,409 מטופלי חוץ מבוגרים עם T1DM, שבהם חושבו מדד סטאטוזיס בכבד (HSI) ואינדקס פיברוזיס (FIB)-4 עבור זיהוי לא פולשני של סטאטוזיס בכבד (מוגדר על ידי HSI > 36), עם או ללא פיברוזיס משמעותי (אינדקס FIB-4 > 1.3 או > 1.3).

CKD הוגדר כקצב הסינון הגלומרולרי (eGFR) מוערך < 60 מ"ל/דקה/1.73 מ"ר או יחס אלבומין/קריאטינין בשתן ≥ 3.0 מ"ג/ממול. נוכחות של רטינופתיה סוכרתית נרשמה גם בכל המטופלים.

לחולים עם MASLD ופיברוזיס משמעותי (93 חולים) היתה שכיחות גבוהה להפליא של CKD ורטינופתיה סוכרתית בהשוואה לעמיתיהם עם MASLD ללא פיברוזיס (578 חולים) ואלה ללא סטאטוזיס (738 חולים).

לאחר התאמה למין, משך סוכרת, המוגלובין A1c, יתר לחץ דם ושימוש בתרופות להורדת לחץ דם או להורדת שומנים בדם, לחולים עם SLD ופיברוזיס משמעותי היה סיכון גבוה יותר ל-CKD שכיח (יחס סיכויים מתואם 1.76, רווח בר סמך 95% 1.05-2.96) מאשר אלה ללא סטאטוזיס.

לחולים עם MASLD ללא פיברוזיס היה סיכון גבוה יותר לרטינופתיה שכיחה (יחס סיכויים מותאם 1.49, רווח בר סמך 95% 1.13-1.46) בהשוואה לאלה ללא סטאטוזיס.

החוקרים הסיקו כי כי MASLD עם ובלי פיברוזיס משמעותי קיים במקביל, ללא תלות בהטיות פוטנציאליות, עם סיכון מוגבר ל-CKD ורטינופתיה במבוגרים עם סוכרת מסוג 1 (T1DM).

מקור:

MASLD, hepatic steatosis and fibrosis are associated with the prevalence of chronic kidney disease and retinopathy in adults with type 1 diabetes mellitus. Alessandro Mantovani, Mario Luca Morieri, Raffaella Aldigeri et al. Diabetes & Metabolism January 2024

נושאים קשורים:  סוכרת סוג 1,  CKD,  רטינופתיה סוכרתית,  MASLD,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו